Japonia w kapsułce – czyli hotel kapsułowy

Japońskie miasta to betonowe dżungle, od których aż bije dynamizm i energia. Życie w nich koncentruje się wokół stacji kolejowych, otoczonych domami towarowymi i restauracjami. Cechują się nowoczesną architektura, kilkusetmetrowymi podziemnymi pasażami, wszechobecnymi reklamami, wielopoziomowymi skrzyżowaniami i skomplikowanym systemem metra. Nieodłącznym elementem japońskich miast są też hotele kapsułowe.kapsu

W hotelach tego typu zamiast pokoi są kapsuły przypominające obudowane łóżko w wagonie sypialnym. Przeważnie mają kształt prostopadłościanu, o wymiarach niewiele większych od łóżka i wysokości około 1 metra. Wewnątrz kapsuły znajduje się zwykle: telewizor, radio i budzik. Kapsuły wbudowane są w ścianę i ułożone jedna na drugiej najczęściej w jednym dużym pomieszczeniu po kilkadziesiąt.

kapsuly3

kapsule_inside

Chociaż dla Europejczyka taki hotel może być zaskoczeniem, to w Japonii nie jest on niczym niezwykłym. Jest to praktyczne rozwiązanie problemu noclegu w warunkach życia i pracy Japończyków. Korzystają z nich przeważnie młodzi ludzie imprezujący do późnych godzin nocnych oraz biznesmeni, którzy nie są w stanie zdążyć na ostatni pociąg do miejsca zamieszkania (bardzo często oddalonego od centrum nawet o kilkadziesiąt kilometrów).Hotele kapsułowe zazwyczaj są zlokalizowane przy głównych dworcach lub stacjach metra, albo w dzielnicach rozrywkowych.

Kapsułowy savoir-vivre

Co ciekawe sam hotel w którym spałem jak i zasady w nim panujące mogą być już niemałą atrakcją turystyczną.

Wchodząc do hotelu przy samym wejściu musimy zdjąć buty. Po zameldowaniu się w recepcji dostajemy klucz do szafki w szatni, mężczyźni w formie naszyjnika, a kobiety bransoletki. Od tego momentu hotel dzieli się na trzy strefy, część damska, męska oraz wydzielona strefa wspólna. Wchodząc do szatni, w naszej szafce znajdziemy pidżamę w formie kimona, którą po kąpieli powinniśmy ubrać. Przypomnę że po całym hotelu chodzimy boso. Strefa w której możemy wziąć kąpiel jest ogromna i bardzo dobrze wyposażona. Znajdziemy tam  kilka basenów sento (japońska łaźnia/jacuzzi), sauny, wszystkie podstawowe kosmetyki, ręczniki, a nawet szczoteczki do zębów nasączone fluorem. Aby skorzystać z sento zgodnie z japońskim zwyczajem należy najpierw dokładnie się wykąpać i dopiero później możemy korzystać z tej formy relaksu. Japończycy przywiązują ogromną uwagę do higieny i niemile widziane jest korzystanie z publicznych łaźni bez wcześniejszej kąpieli.

japoński prysznic
sento
sentō

Po kąpieli możemy pójść do strefy wspólnej i zrelaksować się. Tam znajdziemy pomieszczenia przeznaczone do oglądania telewizji, grania na automatach, a nawet cały pokój wypełniony tysiącami tomów mangi.

telewizja
4 TV i nie trzeba bić się o pilota
automaty
manga Taki wybór w mangach

Jeśli zgłodniejemy mamy kilka automatów w których możemy kupić sobie jedzenie, np. frytki czy lody. Na większych łakomczuchów czeka mała restauracja.

Hotele kapsułowe są jedną z najtańszych opcji jeśli chodzi o nocleg w hotelu w Japonii. Jedna noc kosztuje około 90zł, co jak na ten kraj to bardzo bardzo mało. Szkoda, że w Polsce jest tylko kilka hoteli które nazywają się kapsułowymi (chociaż żaden z nich nie przypomina tak naprawdę japońskiego hotelu kapsułowego), bo pomysł jest bardzo ciekawy i praktyczny, a w samych kapsułach śpi się naprawdę wygodnie.

Reklamy

3 comments

  1. […] Hotele kapsułoweZnajdziecie je w każdym dużym japońskim mieście, najczęściej przy dworcach kolejowych lub stacjach metra. Jeśli chcecie się zrelaksować, pobawić i odpocząć w jednym miejscu, a przy tym poczuć się jakbyście przenosili się w przyszłość musicie spędzić chociaż jedną noc w takim hotelu. Jeśli chcecie przeczytać o nich więcej kliknijcie tu.  […]

  2. Bardzo się cieszę z opinii jaką tu wyrażasz na temat hotelu kapsułowego oraz tego, że w Polsce takich typowo nie ma. Kończę studiować architekturę i właśnie robię pracę dyplomową inżynierską, gdzie projektuję typowy hotel kapsułowy mieszczący się we Wrocławiu. Bardzo bym chciała żeby kiedyś powstał 🙂 Cieszę się, że Polacy podchodzą do tego tematu tak świetnie, choć większość jeszcze nie przywykła do takich japońskich dziwadeł. Mam nadzieję, że sama kiedyś odwiedzę Japonię i będę mogła przespać się w tych kapsułach! 🙂 Albo w typowym kapsułowym w Polsce.
    Pozdrawiam Cię serdecznie! I wiem, że będę tu do Ciebie zaglądać 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s